Zde se nacházíte: Chovatelství psů > Péče o srst
Koupání psa
Markéta Šimečková
"Máme doma tříměsíční štěně. Kdy ho můžeme vykoupat a jak na to a jak často smíme koupat? Jsou nějaké speciální šampony na psy které nám můžete doporučit?"
Malé štěně lze koupat již ve velmi ranném věku (2-3 měsíce). Koupání takto malého pejska má však několik zásad. Štěně nesmí prochladnout, to znamená, že po koupání je nutné pejska řádně vysušit ručníkem, popřípadě vyfoukat fénem a umístit do vytopené místnosti bez průvanu. Není dobré, pokud je venku chladno, jít v krátké době po vykoupání venčit. Dále není dobré koupat po vakcinaci, a to nejméně 10 dní. Tyto zásady by měly platit i pro dospělého psa.
Co se týká samotného koupání. Pejskovi důkladně namočte srst teplou vodou a naneste potřebné množství šamponu, srst řádně promyjte a poté důkladně vypláchněte proudem vody. Tento postup je vhodné opakovat ještě jednou. Nakonec použijte vhodný kondicionér. Při koupání dávejte pozor aby šampon a voda nepřišli do očí a uší. Do oušek je možné dát vatové tampónky. Obzvláště velký pozor dejte pokud pejska koupete v antiparazitárním šamponu, nebo v šamponech zvýrazňující barvu. Četnost koupání záleží na několika faktorech. Za prvé na plemeni pejska. Pejsky, u kterých se požaduje tvrdá srst, je lépe koupat méně často. Za druhé záleží na používané kosmetice. Pokud budete koupat v kvalitním šamponu, může být koupání častější. Za třetí pokud je srst pejska ošetřena olejovými přípravky, je nutné častější koupaní. Mastná srst působí jako magnet na prach. V tomto případě doporučuji koupat každý týden. Obecně lze říct, že pokud použijete pro vašeho pejska vhodnou a kvalitní kosmetiku, můžete koupat jak často uznáte za vhodné.
Výběr kosmetiky, čili v čem koupat. V dnešní době je na trhu velké množství výrobců nabízející psí kosmetiku. Závisí pouze na vás a vašich finančních možnostech, jakou značku zvolíte. Při výběru by jste se měli držet několika důležitých faktorů. Každá psí srst vyžaduje jinou péči, takže je nutné začít s výběrem podle typu srsti vašeho psa. Dále je dobré zvážit, zda budete mít pejska "gaučáka" nebo "výstavního krasavce". Srst ve výstavní kondici potřebuje více péče. Je také dobré myslet na to, že příliš parfémované přípravky voní možná nám lidem, ale většina pejsků má zcela opačný názor. V neposlední řadě je také nutné přihlédnout k aktuálnímu stavu srsti a kůže. Pokud si nebudete s výběrem vědět rady, poraďte se s chovatelem od kterého psa máte, v salonu kde upravují psy, u vašeho veterinárního lékaře. Určitě vám rádi poradí.
No a nyní trochu konkrétněji. Štěňata koupejte v šamponu pro štěňata nebo v jemném proteinovém šamponu. Pro plemena s dlouhou srstí doporučuji používat olejové či proteinové šampony a kondicionéry. Pro plemena s tvrdou srstí jsou speciální šampony, které srst nezměkčují a je vhodná kombinace s příslušným kondicionérem. Lze zde používat i tzv. suchý šampon. Na trhu existují šampony které tzv. zvýrazňují barvu. Ty jsou vhodné používat před výstavou. Jednou za čas prospějí i pejskům "gaučákům", zvláště mají-li bílou barvu srsti. Pokud má váš pejsek nějaké kožní problémy, zvolte po poradě s veterinářem vhodný mediciální šampon. Najdete li na pejskovi blechu, je na řadě antiparazitární šampon. Ten slouží k okamžitému zahubení blech, neslouží však jako prevence. Pravidelné koupání v takovémto šamponu nedoporučuji! Všechny antiparazitární šampony mírně dráždí a vysušují kůži. No a nezbývá než popřát zpočátku pevné nervy. Určitě dostanou zabrat... Při pohledu na vašeho voňavého nafoukaného a zajisté krásného psího miláčka však snadno zapomenete na předchozí namáhavý úklid koupelny.
Publikováno 22.09.2003. 2002, uveřejněno se souhlasem autorky.