Zde se nacházíte: Výstavy > Jak vystavovat
Kondice psa
Eva Nohelová (noe@raz-dva.cz) http://www.rancpohoda.unas.cz/
Často se ve výstavním posudku, ale i jinde můžeme dočíst nebo jednoduše zaslechnout, že ten který pes není ve výstavní kondici. Ale co to vlastně znamená?
Na kondici je třeba zapracovat
Jedná se o momentální stav daného psa, který je závislý zejména na zdravotním stavu, výživě, ošetřování, ale také na kvalitě požadovaného ostrstění. Ve výstavní kondici není pes, který má mít dlouhou a hustou srst, ale momentálně „přelínal“, tedy ztratil mnoho podsady a dlouhých pesíků a na první pohled se již nedá hovořit o dlouhosrstém plemeni. Línání je biologický jev - výměna srsti a i u krátkosrstého plemene je často na první pohled vylínání srsti zřejmé.
Označení „není ve výstavní kondici“ nemá přesné hranice a může tedy znamenat i to, že se jedná o jedince příliš otylého nebo naopak vyhublého, nebo také s neudržovanou srstí... jednoduše řečeno takového, jakého není vhodné v současném stavu vystavovat. Špatná výstavní kondice často zapříčiňuje i horší umístnění, nezřídkakdy i o stupeň nižší známku, i když se jedná o jinak ideálního představitele daného plemene. Samozřejmostí by tedy měla být „dobrá výstavní kondice“. Zejména u dlouhosrstých plemen je velice obtížné odhadnout, kdy pes bude ve výstavní kondici a kdy ho tedy přihlásit na výstavu, která má datum uzávěrky značně v předstihu. Kdy tedy pes bude línat se příliš ovlivnit nedá a pouze díky zkušenostem dobrý chovatel dokáže vystihnou vhodné termíny pro vystavování. Avšak je možné ovlivnit kvalitu a čistotu srsti, „žírný“ stav psa...
Existuje však také pojem „pracovní“ či „závodní kondice“. Toto označení můžete zaznamenat u plemen pracovních (loveckých, služebních, saňových...) a znamená to, že pes by měl být výborně osvalen, bez přebytečného tuku, měl by být krmen tak, aby kvantita byla nahrazena kvalitou, tedy aby i po krmení byl stále čilý a schopný kdykoliv podávat výborné výsledky, odpovídající jeho vycvičitelnosti. Pes, který je pracovně (závodně) využíván, by měl být udržován právě v této kondici, i když se výstav také účastní. Pro tyto psy je na výstavách určena třída pracovní, v níž se předpokládá, že zde vystavovaní psi mají nejen zkoušku z výkonu, ale také že jsou i v dané době pracovně vedeni. Psi ve třídě pracovní by měli být výrazně osvaleni a dalo by se říci i lehčí, atletičtější, v některých případech lze očekávat i horší osrstění, než jedinci vystavovaní ve třídě šampionů, otevřené či mladých apod... Bohužel se v současné době na pravé poslání „třídy pracovní“ jaksi pozapomnělo.
Publikováno 10.10.2005. Uveřejněno se souhlasem autorky.