Zde se nacházíte: Veterina
Březost feny
Ing. Hana Čtyroká (ctyroka@pef.czu.cz)
3. června 2000 proběhl v Praze 5. seminář brněnské Kliniky Jaggy pro chovatele psů. Téma bylo věnováno aktuálním problémům: kulhání (Dysplazie kyčelního a loketního kloubu) a březost (+ porod, císařský řez). První část přednesl MVDr. Jan Beránek, druhou pak MVDr. Alois Láznička, oba specialisté v daných oborech. Seminář byl velice zajímavý, přednášky volně prolínaly diskuse. Bylo opravdu co se dozvědět nového. Ze semináře jsem pro Vás vybrala několik důležitých postřehů:
V současné době je na trhu mnoho kvalitních chovatelských příruček a knížek se všemi nezbytnými informacemi týkajících se hárání feny, krytí, březosti, porodu a péče o štěňata. Věda jde však neustále kupředu a je dobré si některé věci připomenout a o nové se podělit.
- Před vlastním krytím
- Nevystavujte fenu stresu. Snažte se o její maximální pohodlí a dobrou náladu. Při stresu se v jejím organismu vylučují kortikoidy, které blokují ovulaci a tudíž by nedošlo k uvolnění vajíčka a jeho oplození.
- Termín krytí
- Termín krytí nelze považovat za termín oplození. Vajíčko po uvolnění dozrává a je oplozeníschopné 2 dny. Spermie taktéž dozrávají (6-10 h po krytí = kapacitace) a pak jsou oplozeníschopné 4-6 dní. Takže rozdíl termínu krytí a skutečného oplození může být i 6 dní!
- Zjištění březosti
- Prvních 11 dní sestupuje oplozené vajíčko vejcovodem. 12.-16. den se zbavuje obalů a volně pohybuje v děložní tekutině (14. den = 1 mm velký zárodek) a 20. den dochází k jeho uhnízdění (21. den = 5 mm), vytváří se placenta. Teprve od této chvíle je možné určit, zda je fenka březí. Vlastní zárodek vidět na ultrazvuku ještě není, ale jeho plodové obaly plné tekutiny ano. (Ideální období pro ultrazvukové zjištění březosti je 20. - 28. den).
- Vývoj zárodku a plodu
- Vývoj zárodku a plodu probíhá do 35. dne. Pozor na zásahy do organismu matky. Vše má vliv na zárodky. Různé zdroje se v názorech liší, ale lékaři Kliniky Jaggy nedoporučují očkovat, odčervovat ani použít např. Frontline proti blechám či klíšťatům. Fena je velmi citlivá na jakékoli změny, takže neměňte denní režim, venčení, typ krmení, pelíšek ani vlastní chování. Případné nutné zásahy si pečlivě zaznamenejte do kalendáře- může se právě v tom dni poškodit vývin některého z orgánů. Do 35. dne je děloha schopna navíc zárodek úplně absorbovat.
Jak probíhá vývoj zárodku a plodu psa
- 23. den
- - u zárodku se vyvíjejí játra, čelisti, oči, uši, nos
- 25. den
- - zuby, obratle, končetiny
- 30. den
- - osifikace lebky a čelisti
- 33. den
- - růst prstů, osifikace končetin
- 40. den
- - již se mluví o plodu; probíhá osifikace obratlů, prstů, zavření očí
- 45. den
- - osifikace pánve, roste srst
- 50. den
- - tělo má již zformovaný tvar
- 55. den
- - kalcifikace zubů
- 60. den
- - dorůstání srsti na nosu, končetinách, ocásku a břiše
Při porodu je štěně osrstěné po celém těle, oči má zavřené a nemá dokončenou osifikaci záprstí a zánártí. Po 35. dni již riziko není takové, fena sama mění chování, je možné a vhodné přejít na krmení pro březí feny (zvýšit množství o 10%). Po 40. dni březosti děloha zabírá již 2/3 břišní dutiny, doporučuje se krmit 3-5× denně v menších dávkách (ke konci březosti množství oproti záchovné dávce zvýšit o 25-50%).
Související články
Publikováno 04.02.2003, poslední změna 31.03.2010. 2003, uveřejněno se souhlasem autorky, redakčně upraveno