Zde se nacházíte: Veterina > Parazité
Vnější parazité
MVDr. Simona Müllerová (trojsky.kun@volny.cz) http://www.volny.cz/trojsky.kun/
Dnes se opět zaměřím na informace, které se majitelé psů běžně nedočtou anebo je v letáčcích přehlížejí.
Blechy
Blecha parazituje na psovi asi 1 hodinu denně. Zbytek času tráví pářením a kladením vajec v prostředí, kterým může být postel, koberec, bouda, trávník. Nevidíme-li na psovi blechu, ani zdaleka to neznamená, že je nemá. Nestrávená psí krev - bleší trus vypadá jako zrnka prachu nebo štěrku, malé červenohnědé granulky. Blecha klade desítky tisíc vajíček do prostředí a v závislosti na teplotě se za 14 dní a déle líhnou larvy. Larvy také sají často na lýtkách majitelů.
Protože jsem odpůrcem koupání psů všeobecně, mým klientům nedoporučuji ani protibleší šampony. Vysušují a působí max. 2 dny. Zabijí pouze dospělce přítomné v srsti. Dnes je řada tabletových a olejových spot on přípravků, které se krevním oběhem roznesou po celém psa, čili i k očím a nosu, kam se bojíte nastříkat spreje. Tyto přípravky působí 4-6 týdnů. Nebo 3 měsíce. Já osobně asanuji prostředí vpuštěním psa ošetřeného spot on přípravkem na všechna místa v domě. Vychytá larvy i dospělce a protože přípravek působí déle, než do vylíhnutí nových larev, jsou blechy po čase pryč.
Klíšťata
Spot on přípravky působí na klíšťata kratší dobu než na blechy. Máte-li ve svém okolí problém s klíšťaty, použije takový spot on, který je zaměřený na klíšťata. Přípravek zabraňuje napadení i přisátí, pokud už k přisátí dojde, klíště uhyne dříve, než vymění svoje tělesné tekutiny s hostitelem, tedy ho nestačí nakazit. Klíště nejprve asi 2 hodiny nasává, teprve potom infikuje.
Vši, všenky
Jsou medově žluté a stále jich přibývá. Spot on to vyřeší. Nejvíce jich je na uších kokršpanělů.
Roztoči - Dravčík
Toto je zásadní, nejaktuálnější problém bulteriéra. Dravčíci jsou mikroskopičtí parazité. Když jsem studovala, učili jsme se, že žijí na králících. Po pár letech mé praxe jsem je objevila na kočkách, ale starší kolegové mě ubezpečili, že se mýlím. O několik měsíců později vyšel v našem odborném časopise článek a studie, že se dravčíci adaptovali na kočky. Stejně tak jsem v terénu objevila po letech dravčíka na psovi... a opět o pár měsíců později je objevili i kolegové a napsali o tom. Před pár lety nám na přednáškách řekli, že se začíná adaptovat i na lidi, ale přednostní hostitel je pes.
Ve své praxi mám dravčíky na dlani x krát denně. Mám úpravnu psů plnou yorků a kokrů, tato plemena jsou predisponována k parazitování dravčíků. Na třetí místo bych dala bulteriéra. Ovšem yorci a kokři nemají na dravčíky alergie, zatímco bulíci ano. První známkou u nealergických jedinců je jemný prachový film na ruce, když psa hladíte. Při bližším zkoumání najdete na kůži lehounký smetanový poprašek, jako když psa posypete moukou. Kdo dobře vidí, může těsně nad kůži zahlédnout hnidu. Narozdíl od hnidy vší je dravčíkova těsně nad kůží, veš klade hnidy několik mm nad kůži. Diagnostika se provádí záchytem na lepící pásku a prohlížením v mikroskopu. Vidíte dospělce, kokony vajíček, úlomky těl...
Léčba a prevence - ideální je použít spot on přípravky, neboť zasáhnou i vylíhnuté parazity. Tablety působí také výborně. Proti dravčíkům však nejsou spolehlivé všechny antiparazitární přípravky!!! Je nutné se správně informovat. Vzhledem k tomu, že se psi nakazí vzájemným kontaktem nebo i ležením na zahradě, kde předtím ležela myš nebo kočka, je vhodné aplikaci opakovat. Spot on nebo tablety dravčíky zlikvidují, ale je třeba je používat dlouhodobě, minimálně 9 měsíců v roce. Při oslabené imunitě se často ke kožním problémům s dravčíky přidruží plíseň.
Alergie u bulíků - s potravní alergií se setkávám velmi zřídka. Protože veterinářů chovatelů bulíků mnoho není, obrací se na mě majitelé z celé ČR a SR. A nejen s bulíky. Většinou je to proto, že alternativní medicína je poslední šance poté, co absolvovali řadu vyšetření a diet a terapií a pes má ekzém stále. Asi 1 z 20 případů alergií není na dravčíky. Zbylé ano.
Kloši
Nejsou pro psa nebezpeční. Pes je přinese z lesa, je to černý, rychle pobíhající tvor větší než klíště.
Mouchy, komáři
Dnes jsou k dispozici spot on přípravky i proti nim. Vše závisí na místě bydliště.
Trombikula - sametka
Tento parazit se v mém okolí nevyskytuje a viděla jsem ho pouze jednou. Ale moji klienti z Čech s ním problémy mají. Moje poznámky jsou tedy pouze teoretické. Parazitují larvy, oranžovočervené, rychle pobíhající, velikost špendlíkové hlavičky. Výskyt - zejména na podzim. Nachází se v trávě, číhá na hostitele, zachytí se, proniká do povrchové vrstvy kůže. Vyleptá kanálek, rozpustí tělní tkáně a vysává je. Může přijímat i krev, pokud naleptá cévu, přibližně po týdnu jsou nasáté, 3x větší a odpadají. Dokončují vývoj v dospělce. Na kůži psa jsou papulky, které svědí. Další kožní problémy závisí na včasnosti zásahu, na sekundární infekci apod.
Léčba - Trombikuly jsou citlivé k organofosfátům (Arpalit spray) a k pyretroidům. Pyretroidy jsou v Bio Killu, Top spotu, Petosanu...
Vnější parazité přenášejí spoustu nemocí, dráždí kůži, ulamují srst. Mimo jiné mnozí, např. dravčíci, jsou přenosní na lidi. Přestože jsem převážně léčitel a homeopat a snažím se maximálně omezit chemické léky, od očkování, odčervení a likvidace vnějších parazitů NIKDY NEUSTOUPÍM.
Publikováno 12.05.2006. 2003, uveřejněno se souhlasem autorky.