Zde se nacházíte: Veterina > Starý pes
Staří psi
Jan Šimeček (photojs@seznam.cz)
Sedíme na zahradě u MVDr. Lubomíra Palkoviče a povídáme si. Samozřejmě o psech a dalších zvířátkách. Náhle kdosi zazvoní a kolem nás doslova prosviští malý černý blesk a o překot se řítí k brance uvítat návštěvníka. Na můj udivený pohled reaguje MVDr. Palkovič slovy: „To byl Nero, letos je mu 16 let... a minulý týden jsem v ordinaci utrácel devatenáctiletého křížence jezevčíka...“ Téma dalšího vyprávění je nasnadě. Staří psi.
V nejlepším věku - 12 a 8 let
Za posledních 10 let se výrazně zvýšil věk psů. Do roku 1989 byl desetiletý pes na ošetřovně rarita. Dnes denně v ordinaci vidím psy ve věkové kategorii 12-15 let. Naše veterinární medicína prakticky dosáhla úroveň okolních vyspělých států. Štěňata se dnes očkují a odčervují kvalitními preparáty a především se zlepšila kvalita krmení. Prakticky zmizel zvyk krmení zbytky z lidské kuchyně. Důležitá je pravidelná péče o zuby. V zubním kameni je spousta patogenních zárodků (bakterie a kvasinky), které zkracují psům život. Dostávají se do srdce, krevního oběhu a tím vznikají vážná onemocnění ledvin, jater, srdce. Nemalý vliv na prodloužení života má i kastrace, zejména u fen. Eliminují se tak záněty dělohy a nádory mléčných žláz. Praktikuje se také cílené vyšetřování starších psů. (Pojem „starší pes“ se týká psů po osmém roce života.)
Veterinární kliniky se zaměřením na malá zvířata disponují ve velké většině solidním vybavením. K běžným pomůckám dnes patří EKG, sonograf, ultrazvuk na odstranění zubního kamene. Dají se tedy včas diagnostikovat různé choroby. (Onemocnění srdce, poruchy slinivky břišní, nedostatečnost ledvin.) K léčení jsou dostupné kvalitní veterinární preparáty a není třeba hledat a odvozovat léky z humánní medicíny. Na trhu je také dostatek granulovaných (případně konzervovaných) dietních krmiv pro psy, trpící cukrovkou, srdeční insuficiencí, obezitou, onemocněním jater, ledvin a slinivkou. Vynikající je dnes dostupnost laboratorních vyšetření na kvalitních přístrojích.
I zcela zdravému psu se v určitém věku mění zažívání. Je potřeba více vlákniny, méně tuku, bílkovin. Tomu je nutné přizpůsobit krmení. Na trhu je dostatek granulovaných směsí pro seniory, které obsahují látky působící jako geriatrika. Běžně se také používají veterinární chondroprotektiva omezující kloubní potíže. Používají se tzv. nesteroidní antiflobistika. Ty mají zanedbatelné vedlejší účinky a pomáhají psům od bolestí. Zvířatům se tak zpříjemní a prodlouží stáří. Samostatnou kapitolou jsou veterinární geriatrika ve formě tablet, pasty i kapek. Je tedy možné je aplikovat prakticky všem zvířatům bez ohledu na jejich stravovací návyky.
Zlepšila se osvěta mezi chovateli. Je dostatek různých periodik a dá se zaznamenat lepší vztah ke zvířatům, zejména starším. Od určitého věku je potřeba častějších kratších procházek k pravidelnějšímu vyprazdňování. Je třeba samozřejmě dostatek pohybu. Pro kvalitní a dlouhý život psa je dobré krmit kvalitním granulovaným krmivem pro danou věkovou kategorii. Je třeba dodržovat ochranu proti vnitřním i zevním parazitům. Neměli bychom také zapomínat na pravidelné prohlídky u veterinárního lékaře.
Publikováno 15.08.2003. 2001, uveřejněno se souhlasem autora.